Рано-вранці, на світанку вишиваю вишиванку...
Подписаться на блог Получать на почту

Рано-вранці, на світанку вишиваю вишиванку…

17 липня 2012

Вікторіанська елегантністьКлаптики образ і ниточки жалю

Розкладу на сумнівів столі,

Ніби пташку небесную вишию

Ніжні зітхання твої.

Вишию хрестиком гарні слова…

Людям властиво прикрашати своє життя, а вишивання – одна з найкращих його прикрас. І найдавніших. Найбільш ранній зразок вишивання датується 850-м роком, він був знайдений у Центральній Азії, у Європі це вишукане захоплення з’явилося лише в Середньовіччі – у часи Хрестових походів. Здається вірогідним, що вишивання було запозичене європейцями разом з іншими дарами Сходу.

Бездоганна розкіш – основна ознака вишивання Стародавнього Сходу, де його використовували, прикрашаючи одяг правителів та жерців. Особливо багатством та різноманітністю вишивання славилася Вавілонія.

Вавілонське, єгипетське та фрігійське вишивання купці вивозили навіть в Грецію і Рим. Хоча, наприклад, Панафінейський пеплос (цей сюжет знайомий нам з фрізи Парфенона) щорічно вишивався на візерунковому покривалі афінськими дівчатами і присвячувався Афіні Паладі – так нам оповідає грецька міфологія. Та вишивання не було характерною ознакою одягу еллінів, потреба в ньому не була значною, а розкішно вишиту тканину привозили зі Сходу – для потреб знаті.

У візерунках візантійського вишивання використовувались греко-римські та східні мотиви – леви, тигри, слони, грифони. Завіси у палацах і храмах були прикрашені вишитими композиціями з релігійними та історичними сюжетами. Знаки християнської символіки та сцени з Нового Завіту можна було побачити на предметах культу. Найбільш раннім вишиванням, яке можна бачити сьогодні (у Равенні в Національному музеї) є робота VIII століття – три смуги, шиті золотом і шовком, із зображенням тринадцяти єпископів Верони.

У часи Ренессансу обов’язковим вмінням для жінок стало вишивання хрестом, цієї техніки шиття навчали змалку, що заохочувалося католицькою церквою. Вишивали церковний орнамент, квіти, католицькі символи. І саме тоді стали прикрашати вишивкою одяг.

Та схеми для шиття з’явилися лише в 1500 році. До цього моменту кожна вишивка була унікальною. І недосконалою – адже важко продумати ідеальну вишивку, не намалювавши на папері кінцевий варіант. Друковані схеми вишивки квітів та тварин « у східному стилі» з’явилися в Німеччині і Франції в 1568 році і дуже полегшили роботу вишивальниць. Зразки від майстринь того часу можна бачити в музеях.

вишивання яєць

А от із ХVIII століття вишивання входить у життя всіх шарів і прошарків населення. Жінки ставали освіченішими, вивчали різні мови, а у вишивці закріплювали свої знання – з допомогою голки та яскравих ниток. Саме тоді вишивання стало перетворюватися з ремесла в мистецтво.

В ХХ столітті у моду увійшли рішельє, вишивка бісером і гладдю… А після Другої світової війни вишивання стало захопленням набагато меншого кола – жінки займалися серйозними справами, більше працювали, менше знаходилися вдома, втомлювалися і на прекрасне хобі часу залишалося дуже мало.

До речі, чому мова йде лишень про жінок? Це міф, що вишивання – захоплення лише жіноче. Приміром, король Швеції Густав V (1858-1950) вышивав церковне приладдя. Захоплення вишиванням поширене в колах хірургів, які саме так підтримують гнучкість пальців.

Вишивання давно стало багатогранним видом прикладного мистецтва: сьогодні вишивають на тканині і шкірі, на м’якому хутрі, на ніжній шкаралупі яйця і на жорсткому металі.

вишите авто

Вишивають нитками, стрічками, бісером, перлинами, коштовним камінням і золотом. Різні види швів і матеріалів поєднують, що дає можливість виявити і підкреслити естетичні властивості матеріалів, посилити ефект винятковості виробу.

Англійська королева і Барбра Брильська, дружина американського президента і відома балерина…Перелік може бути дуже довгим – знаменитості теж люблять проводити час за вишиванням.

Ми іще продовжимо розмову – говоритимемо про національні вишивки, про прикмети вишивальниць та дивовижні полотна, створені майстрами цієї нелегкої справи, яка прикрашає життя кольоровим розмаїттям.

Вишивка «Вікторіанська елегантність» надана для публікації

власницею шведського блогу майстринею Антоніною.

 

12 коментарів до повідомлення: “Рано-вранці, на світанку вишиваю вишиванку…”

 1. это пятый цивик хэтч с вышивкой на капоте? класс)))

 2. L*y*u*b*a коментує:

  Великолепно!!! Браво мастерице :)

 3. Илона коментує:

  Дуже люблю вишивання – мене цей процес дуже добре заспокоює. Шкода, що не завжди є час на таке чудове заняття( Зараз, наприклад, ніяк не можу закінчити картинку – жовту розкішну троянду, вже кілька місяців вишиваю.

  • valentina коментує:

   Якщо захочеш, то я планую цей розділ поповнювати фото робіт своїх знайомих – запрошую! :)

 4. Алиса коментує:

  Вышивание – очень тяжелый труд. Вязать можно отдыхаючи. А вышивка – мало тогго, что искусство, так еще, наверное, самое трудоемкое.

  • valentina коментує:

   :) Поэтому я не вышиваю – только восхищаюсь.

  • Zoja коментує:

   это уж к чему душа лежит, мне всегда вязание казалось тяжелым трудом, вышивка – отдыхом, а вообще любой шедевр, наподобие тех, что Валентина показала, – всегда труд огромный!

 5. А меня яйца заинтересовали. Как это сделано? Очень необычно и красиво.

Написати коментар