Бібліофілія – любов до книжкової мудрості
Подписаться на блог Получать на почту

Бібліофілія – любов до книжкової мудрості

4 березня 2013

книгиКолекції книжок завжди були невід’ємною частиною життя усіх поколінь, їх читали роками, передавали нащадкам, зберігали в старовинних шафах… Та сьогодні, в час розквіту інформаційних технологій, електронних книжок та комп’ютерних хитрощів друкована література втрачає свою популярність і стає здобутком обраних, предметом елітного колекціонування.

Привабливість друкованих видань заперечувати зайве, тай навряд чи вдасться знайти хоч одну сім’ю, в якій би не було бібліотеки чи бодай невеличкого зібрання улюблених книжок. Та я, шановний читачу, хочу звернути твою увагу на те, що зібрані за вподобанням книжки не завжди є ознакою того, що їхній власник – бібліофіл, колекціонер. Він може бути просто вдячним читачем.

То за якими ж ознаками зібрання книжок може вважатися колекцією? Існує декілька тенденцій.

Авторські колекції

Більшість книголюбів мають приязні почуття до одного письменника, чиї твори найближчі до душі – словами на сторінках і думками між рядками. Для таких прихильників вирішальним стане зібрання творів улюбленого письменника, навколо якого і може бути створена бібліотека. Колекція може складатися з усіх творів письменника, чи тільки з частини, та безумовно має бути оформлена в одному стилі. Вартість створення такого проекту може бути різною – в залежності від раритетності творів, їхнього стану, матеріалу і способу декорування палітурки.

Тематичні колекції

Домашня бібліотека – це віддзеркалення інтересів та рівня освіченості її власника. Пристрасне захоплення певною тематикою легко окреслює межі формування особистої колекції книжок. Найпоширенішими тематичними колекціями є біографії відомих людей, історія країни, історія мистецтв, рідше – генеалогія та геральдика, ювілейні видання. Бібліофілу, що збирає тематичну колекцію, дуже легко вибирати подарунок: тематична книга в гарній шкіряній палітурці з золотим тисненням ідеальний варіант.

Книги іноземною мовою

Колекція іноземних книжок стане родзинкою будь-якої приватної бібліотеки. Переважна більшість творів мовою оригіналу цінуються набагато вище, саме тому вони коштують дорожче і більш привабливі, ніж переклади. Зібрання книжок іноземною мовою дає можливість насолоджуватись авторським почерком і крім того – мати репутацію інтелігентної людини. Шедеври світової класики у жанрі фантастики, детективів, романів, езотерики і мемуарів англійською мовою сформують сучасну непересічну бібліотеку. Альбоми коронації або атласи подорожей французькою чи німецькою мовами складуть елегантну класичну колекцію.

колекція

Факсимільне та репринтне відтворення рідкісних книг

Пошук та відновлення творів, що не збереглися, стає оригінальним захопленням. А через деякий час може справити неабияке враження на оточуючих. Зараз є можливість зберігати твори минулих століть іще довгі роки, придбавши факсимільні чи репринтні відтворення і передаючи їх наступним поколінням. Цей спосіб колекціонування дуже зручний для сучасних колекціонерів. Більшість раритетних книг зберігаються в національних бібліотеках в єдиному екземплярі,частина втрачена назавжди. Наприклад, книжки про масонський рух час від часу заборонялися, знищувалися, спалювалися на багатті і тепер їх збирають по листочку з приватних колекцій та публічних архівів. І лише власники препринтів володіють колекціями таких книг у повному об’ємі. Ось чому можливість створення повних копій цих творів та їх перевидання у вишуканій палітурці з оригінальним декором за смаком власника є справою не лише цікавою, а дивовижною.

Сучасні книги в індивідуальному оформленні

Сучасні колекції складаються з книг, які були видані у XX-ХХI століттях. Це можуть бути не лише видання класиків, а й історичні видання та ілюстровані журнали. Фантазію власника ніщо не обмежує. Книжки можуть різнитися за темою, жанром, авторами, головне – оформлення зібрання в цілому. Із різноманітних сучасних книжок можна створити унікальну колекцію, оформивши її у певному стилі і кольорі. Сучасність стане чудовим напрямком для формування особистої бібліотеки в актуальному яскравому стилі. Чудова риса сучасного модного образу. Адже імідж формує і серце тішить те, що ми маємо в душі і на книжкових полицях.

Зібрання у власницькій палітурці

Будь-яку колекцію можна зробити ще більш коштовною, якщо створити для кожного видання власницьку палітурку. Вона завжди розробляється індивідуально – чи для кожного видання окремо, чи об’єднує різні томи в одну колекцію. Золоте тиснення, інкрустація, аплікація, вишивка – вибирати є з чого. Унікальними колекцію зроблять екслібриси та суперекслібриси, що презентують власника. Сьогодні лише за екслібрисами можна визначити, кому належить та чи інша бібліотека. Власницькі палітурки дуже високо цінуються серед колекціонерів.

***

Здається, що зібрати колекцію книжок неважко, та чи так є насправді? Найцінніший ресурс сьогодення – час, а скільки його знадобиться для створення значної бібліотеки? Треба бути спеціалістом у різноманітних галузях – від історії до дизайну, щоб зібрання було дійсно вражаючим.

Та на допомогу приходять сучасні методи: у багатьох великих містах є спеціальні видавництва, спеціалісти яких – літературознавці, дизайнери, історики, бібліографи віднайдуть потрібні видання, розроблять дизайн палітурки, підберуть матеріали і створять колекцію за вашим смаком і вподобаннями.

Правда, як на мій погляд, то це дуже нагадує якийсь ерзац або розчинну каву: і аромат є, і колір, а не смакує. Все ж таки у колекціонуванні головне задоволення – сам процес. Хоча це лише моя думка.

2 коментаря до повідомлення: “Бібліофілія – любов до книжкової мудрості”

  1. Наталья коментує:

    Повнiстю згодна – я багато рокiв збираю свою колекцiю книжок. I цей процесс приносить менi велике задоволення.
    Крiм одного моменту – ми вже два рази переiжджали. I кожен раз моi друзi пропонували злишити мою колекцшю книжок i не такскати за собою. Що вони розумiють!!!

  2. Алла коментує:

    Спасибо, очень интересно про старинные книги.

Написати коментар