Традиційний японський живопис сумі-е і не тільки
Подписаться на блог Получать на почту

Традиційний японський живопис сумі-е і не тільки

18 травня 2015

краєвид

Захоплення — це не тільки заняття у вільний час, аматорство. Є речі, у яких можна досягти висот, недоступних професіоналам.  Згадаймо вироби  українських майстринь-вишивальниць, англійські вишивки стрічками, французькі гобелени — все це досконале, саме мистецтво, а не просто хобі. Цією статтею, шановний читачу, я хочу розпочати низку вже задуманих розповідей про види мистецтва, які стали традиційними для країн. Традиційними — означає, що володіють мистецтвом не лише ті, хто присвятив йому життя, а й ті, хто просто ним тішиться. І почнемо ми з Японії.

Культуру Японії вважають вторинною — тією, що колись прийшла з Китаю, адаптувалась і стала рідною саме країні , з якої сходить Сонце. В унікальності японського стилю залишили відбитки і географічна ізольованість, специфічний клімат, часті землетруси і тайфуни. Вони вилились у сприйняття природи, як живої істоти, і у здатність отримувати насолоду від краси, що щезне за мить… Таким чином сформоване світосприйняття відобразилось у всіх видах мистецтва, та ми говоритимемо про живопис.

рибалки

Традиційний японський живопис разюче відрізняється від західного мистецтва. Відрізняється не тільки якісно, а й самим підходом, ідеєю, філософією. У японському живописі основна роль відводиться не грі світла і тіні чи поєднанню кольорів, а майстерності — досконалому використанню ліній. Воно, скоріше, нагадує каліграфію, у виборі кольорів панує мінімалізм. Це можуть бути монохромні пейзажі, чорна гілочка бамбуку з єдиним яскравим метеликом чи рожева квітка, стебельце якої  сіро-чорне.  У цьому живописі  використовуються не фарби, а туш.

японський живопис

Оригінальна техніка сумі-е

У назві техніки «зашифровано» принцип живопису:  сумі — туш, а е — живопис. Мистецтво виникло в Китаї, але в ІХ столітті його завезли у Японію буддистські ченці. Мистецтво каліграфічного монохромного малюнка на рисовому папері стало блискучим втіленням філософії мінімалізму: всього декілька точних рухів пензля передають те,  на що художнику-реалісту знадобилось би складне, насичене дрібними деталями полотно. Улюблені сюжети — птахи і квіти.

птахи

Японські ченці — дзен-буддісти використовували сумі-е в якості дзен-вправи. Виконані в цій техніці картини підходять для медитації: людина концентрується на лініях і рухах душі, а монохромність лише збільшує рівень зосередженості.

Техніка сумі-е нескладна і базується на чотирьох мазках,які в мають ім’я японською: «чотири джентльмена». Дещо дивна назва має декілька версій походження. Хтось вважає, що назва була дана стародавніми митцями, які вважали мазки втіленням всіх форм і образів світу, а хтось — що  це заняття лише для багатих, «для джентльменів».

Кожен з чотирьох мазків також має власне ім’я: «Бамбук», «Хризантема», «Дика орхідея» і «Сливова гілочка». Якщо ви оволодієте технікою чотирьох мазків, то оволодієте і сумі-е. Але тут криється підступ: вдосконалювати техніку можна все життя — мазок має бути ідеальним, а досягти ідеальності в будь-чому непросто.

сумі-е

Головне в сумі-е — натхнення, картину малюють відразу, без ескізів. Саме натхнення водить пензлем художника, швидко і безупинно. Саме тому майстерність має таке значення. Свідомість має бути ясною, адже картина вже існує у вашому серці, не треба нічого вигадувати. Просто дозвольте пензлю малювати лінії. І кожна картина неповторна, її не можна скопіювати, бо малюють серцем. В ній важливі не тільки композиція і тема, а й кожен натиск, рух руки.

Сюжети в сумі-е простенькі: малюють гілку дерева, листочок, що летить за вітром, метелика на квітці — все те, що бачать навколо себе.

Для занять вам знадобляться три речі: туш, пензлик і папір. Пензлик має власне ім’я — fude і відрізняється від звичайного формою: він довгий, загострений із дуже тонким кінчиком. Пензлик виготовляють із хутра одної тварини, суміш різних щетин не допускається. Туш може бути різного кольору, але найбільше використовується чорна. Ідеальний папір — рисовий,але може використовуватися і звичайний для акварелі.

квітка

Сумі-е вже давно перетнув японські кордони, тисячі людей у всьому світі займаються традиційним японським живописом. Якщо і вам набридли повсякденний гамір і суєта суєт, якщо проблеми насунулись звідусіль, якщо життя здається злим і несправедливим, — візьміть пензель і зробіть один з чотирьох мазків джентльменів. Побачите: проблеми поступово відійдуть на задній план.

До речі, навіть давні художники могли все життя малювати один сюжет — гілку бамбука, метелик чи сакуру, зате робили це так, що їм не було рівних.

Звичайно, в культурі Японії  були періоди наслідування европейських художників і спроби відродити давні традиції. Але був і зворотній ефект: в Європі та Америці виникав інтерес до східної культури. Відомий приклад — «Натюрморт з ірисами» Ван-Гога, який є стилізацією японських малюнків на дерев’яних дощечках.

Ван-Гог

Щодо сьогоднішнього дня, то традиційним японським живописом на професійному рівні займається дуже невелика кількість людей у всьому світі. А от в якості захоплення сумі-е зустрічається часто. В усякому разі, не рідше андеграундних течій.

3 коментаря до повідомлення: “Традиційний японський живопис сумі-е і не тільки”

 1. Блогобабушка коментує:

  Незвичайна техніка,виглядає дуже ніжно. Красиво і натхненно!

 2. Рузя коментує:

  Дуже гарно та тендітно.. Як все японське..)

 3. Ксюша коментує:

  Не впевнена, що малювання могло б вірішити мої проблеми, а от відволікти від них – легко.. почавши малювати, розумієш, що все інше ти робишь більш-менш добре, а от такі, на перший погляд, прості гілочки та квіточки – це щось недосяжне! :)
  Дуже гарна техніка! Простота, яка зачаровує!

Написати коментар