Брек!.., чи Бокс?..
Подписаться на блог Получать на почту

Брек!.., чи Бокс?..

26 травня 2012

З чим асоціюється в тебе, шановний мій читач, слово «бокс» –  що спливає в пам’яті? Брати Клички, Тайсон, відкушене боксвухо, зламаний ніс, синці та кров? Невже ти не любиш цей дивовижний спорт для мужніх та відчайдушних?

Початком історії боксу вважають 1719 рік – саме тоді Джеймс Фігг був визнаний найсильнішим кулачним бійцем Англії, а самі англійці розпочали рахунок своїх чемпіонів.

Звичайно, це дуже пізня дата, відомо, що боксерські поєдинки були в тій же Британії ще в XIII столітті. Та й перший спортивний репортаж був опублікований у 1681 році – бій між грумом та м’ясником герцога Альбемаровського.

Та і це ще не був початок. Бо відомі факти про бокс у Греції датуються Х століттям, а на околиці Багдаду були знайдені кам’яні плити із зображеннями боксерів – малюнкам не менше 5 тисяч років. У давніх шумерів є малюнки боксерів, що були зображені близько 3000 років тому.античний бокс

Про популярність боксу в Стародавній Греції свідчать фігури боксерів, зображені на кубках та вазах. До речі – ти знаєш, мій читачу, що кубок у ті часи віддавали переможеному – щоби втішити? Виходить, кубок мав протилежне сучасному значення.

Тоді боксери ще не знали про боксерські рукавички – билися спочатку голіруч, потім почали стягувати долоню шкіряними ременями. Завдяки спраглим до кривавих видовищ римським глядачам на ременях з’явилися вузлики, що покриті були спочатку оловом, а потім металевими кільцями – і з’явився… Правильно, читачу – це був кастет.

То все ж таки – чому Англія і лише у ХVIII столітті? Тому що саме тоді боксери, які й змагалися поки без боксерських рукавичок, почали битись за правилами. Умови бою обговорювались перед початком, бій не обмежувався за часом, а зупинявся, якщо боксер опинявся на землі і не ставав на ноги протягом 30 секунд.

І лише у ХІХ столітті боксери оволоділи складною технікою бою і бокс почали узаконювати, відокремивши від боїв без правил, боротьби і інших видів спортивних та не дуже зустрічей. Саме тоді від результату бою почала залежати зарплатня атлета, а жага вболівальників ставала нестримною від парі на гроші…

Мабуть, ти хочеш мене спитати: чому я почала розмову саме про бокс? Захоплююся ним дуже давно, пишаюся Кличками, чесно і пристрасно вболіваю за український бокс, не цураючись Льюісів і Тайсонів. І не тільки я.

У цих спортсменів ніби є додатковий зарядний пристрій, такий собі адаптер toshiba, який допомагає тримати себе не тільки в формі, а у найкращому для змагань і перемог у тих змаганнях вигляді.

ПіфагорЧи знаєш ти, що мистецтвом бою захоплювався Піфагор, який був чемпіоном з боксу на Олімпійських іграх, а не тільки винайшов оті самі «піфагорові штани»? Саме він сказав, що у боксі головне – не біцепси, а голова.

Не цуралися боксу поети. Олександр Пушкін навчав боксерським прийомам князя Петра В’яземського, Джордж Байрон брав уроки боксу у професіонала Джексона.

Чемпіоном Англії у 1894 році був Артур Конан Дойл. А дуже шанований мною за твори про справжніх чоловіків Джек Лондон у години відпочинку займався саме боксом. Не дарма є йому так вдався образ бійця в оповіданні «Мексиканець».

От іще одна дивина: саме бокс відкрив усьому світові Чарлі Чапліна. Коли він підробляв спаринг-партнером у вазі «мухи», помітив його директор Чикагського цирку та запросив до себе з номером « На арені – бокс».Ернест Хемінгуей

Ернест Хемінгуей говорив: «Бокс навчив мене ніколи не бити в спину і завжди бути напоготові».

Король бельгійських поетів автор «Синього птаха» Моріс Метерлінк захоплювався боксом з дитинства, а автор «Лоліти» Володимир Набоков – в армії був найсильнішим бійцем.

Юліан Семенов, відомий нам автор «Сімнадцяти миттєвостей…»багато й серйозно займався боксом, навіть брав участь у гладіаторських боях, що у буремні семи десяті були поза законом і проходили таємно – на дачах політиків та фарцовщиків.

Призером чемпіонату Естонії з боксу був Михайло Порєченков, займався боксом Олексій Булдаков, а знамениті на весь світ Холмс і Ватсон – Василь Ліванов і Віталій Соломін дуже добре боксували навіть у парі, що можна побачити в одній із серій пригод.

Не менш дивовижне минуле у Йосипа Кобзона і Григорія Явлинського – вони свого часу були – увага! – чемпіонами з боксу серед юніорів України. Он як!

Микола КатеринчукОдин з моїх улюблених політиків(якщо їх взагалі любити можна!) – юрист, красень і відомий метросексуал Микола Катеринчук давно і з задоволенням боксує у вільний час і стверджує, що у боксу є багато спільного з політикою. « Головне не пропустити удар, бо кожна помилка може вартувати політичної кар’єри. В політиці треба бути справжнім бійцем, але завжди боксувати за правилами» – якось сказав він. І як же нам усім тих правил у політиці не вистачає…

Та не будемо про сумне. Захоплення окреслене. Я сподіваюся, що тобі, мій любий читачу, захочеться й самому прочитати про бокс і відомих людей, які захоплюються таким цікавим і не жорстоким, а по справжньому «правильним» (бо за правилами) спортом.

8 коментарів до повідомлення: “Брек!.., чи Бокс?..”

 1. Myntjan коментує:

  Дуже цікаво! Я знала, що Пушкін займався боксом, легендарний Шерлок Холмс теж любив “побуцати” лікаря Ватсона. А Клички – це вже національний бренд, популярнішій ніж сало та вареники :) Завжди з чоловіком дивимось усі поединки…

 2. Илона коментує:

  Мені теж дуже подобається Катеринчук)))) А що тобі навіяло таку тему? Часом не боксерські поєдинки у Верховній Раді?))))

 3. Валерия коментує:

  Кобзон – чемпион??? Вот это новость!.. )) Кстати, девушки, записываюсь в ваш клуб любителей Катеринчука!.. )))

 4. Пипец! Знал бы Катеринчук, что у него в интернете есть фан клуб! Да уж, красавец, приянто посмотреть.

  • valentina коментує:

   Да ладно :) Не так много мужчин у нас таких, чтобы смотреть было приятно. Да ещё в политике. Да ещё умных. И с нормальной ориентацией… В общем, у Катеринчука – одни плюсы.

Написати коментар